MEDIOLOGIA DECOUPAGE SCRAPBOOKING MIXED MEDIA  HOME DECOR  STYLIZACJA MEBLI ♦ RYSUNEK I MALARSTWO  DLA DZIECI  WYDARZENIA

Ambiente Chalky Colors by Renesans w naszym laboratorium 4
Ambiente Chalky Colors by Renesans w naszym laboratorium

Farby o kredowym wykończeniu przeżywają na polskim rynku od lat swój prawdziwy renesans. Techniki dekoracyjne oraz stylizacja mebli i dekoracji domowych zyskuje coraz większą rzeszę miłośników. Jeśli i Ty poszukujesz dobrych farb w świetnej cenie, to farby Ambiente Chalky Colors nie zwiodą Cię. Przetestowaliśmy je dla Ciebie w naszym craftowym laboratorium. Sprawdź, czego możesz się po nich spodziewać.

 

Krycie

Ideą farb o kredowym wykończeniu jest łatwa i szybka praca przy, której nałożenie nawet jednej warstwy farby zapewnia pełne krycie. Jest to jednak trochę mit, gdyż wszystko zależy od dekorowanej powierzchni (drewno, mdf, szkło, plastik, styropian, tkanina). Czasem więc, w przypadku wielu farb, konieczna jest nie jedna lecz dwie, bądź nawet trzy warstwy. Jeśli korzystasz z tego typu farb, to doskonale wiesz o czym mówię. Wiele zależy przecież od naszych własnych oczekiwań, pomysłów i efektów, które chcemy uzyskać.

W przypadku farb Ambiente Chalky Colors jest podobnie. Często wystarczy nałożenie jednej warstwy by idealnie pokryć dekorowaną powierzchnię (drewno, mdf, tkanina, karton). Silna pigmentacja kolorów farb, które testowałam, pozwala na osiągnięcie pożądanego efektu. W przypadku trudniejszych, często śliskich powierzchni, mogą być konieczne dwie warstwy. Tu jednak spotkała mnie miła niespodzianka. W linii produktowej znajduje się bowiem specjalny podkład wiążący PRIMERS - PODKŁAD ZWIĄZUJĄCY, który fantastycznie zwiększa przyczepność farb, o czym szczegółowo również niebawem napiszę. Jest on odporny zarówno na wodę (ponad tydzień konewka pomalowana tym podkładem leżała w wodzie i nie odpadł ani minimetr!), jak i na zarysowania (nawet papierem ściernym 180 trudno było go zdrapać). Dzięki niemu nie ma konieczności nakładania podwójnych warstw farby na szkło, plastik czy ocynk. 

Farby kredowe Renesans Ambiente CHalky Colors

Przyczepność

Pomalujesz, tupniesz… i nie spadnie! To pewne! Farby Ambiente Chalky Colors mają doskonałą przyczepność. Jest to wielki atut tych farb. Co to właściwie oznacza? Zdarza się, że farby po wyschnięciu zaczynają się łuszczyć, kruszyć i odpadać. O ile w przypadku postarzania mebli, można uznać to za dodatkowy efekt dekoracyjny, o tyle w przypadku innych stylizacji może się to okazać dość kłopotliwe. W swojej pracy, podczas dekorowania przedmiotów użytkowych, bardzo często wykorzystuję kreatywną, „krepową” taśmę klejącą. Taśma ta doskonale trzyma, a bardzo silny klej, pozwala na wielokrotne użycie. Niestety, w przypadku korzystania z innych farb, musiałam z niej zrezygnować. Często bowiem farba odchodziła wraz z taśmą. I tu farby Ambiente Chalky Colors okazały się moim faworytem. Odwrotnie, to klej zostawał na farbie. Musiałam go delikatnie zeszlifować :) !Przyczepność Ambiente Renesans

Przyczepność farb kredowych Renesans Ambiente Chalky Colors

Dla mnie 5+ za doskonałą przyczepność farb!!!

Schnięcie

Hmmm… no i tu był zawsze pies pogrzebany! Wiele farb z efektem kredowym niemal błyskawicznie wysycha. Latem – prawie pod pędzlem. Zdarzało się, że drugiego końca blatu nie zdążyłam dobrze pomalować, a pierwszy był już suchy. Jeśli tylko o taki efekt by mi chodziło, bałabym zachwycona. Jednak lubię bawić się kolorami, nakładać je na siebie, cieniować, tworzyć różnego rodzaju przejścia na mokrej farbie. Uzyskuje się wówczas naprawdę cudowne i niepowtarzalne efekty. By móc tak pracować z farbą, nie może ona zbyt szybko wysychać. Dlatego i tu farby Ambiente Chalky Colors okazały się dla mnie wybawieniem. Wysychają szybko, choć nieco wolniej niż większość innych farb, dzięki czemu mogę się nimi „bawić” do woli i tworzyć własne, wielobarwne tonacje kolorystyczne. :)

Ponadto zbyt szybkie tempo wysychania innych farb, jak dla mnie, było zbyt dużą rozrzutnością. Wyschnięta farba na ściankach pojemnika i pędzlach stanowi duży „odpad”. Nieustanie też trzeba wymywać pędzel z zaschniętej farby, by móc dalej swobodnie malować.

Czas schnięcia Ambiente Chalky Colors Renesans

 

Konsystencja

Wiele farb o właściwościach kredowych, na pierwszy rzut oka ma dość płynną konsystencję i ulega rozwarstwianiu. Cały pigment osiada na spodzie. Jest to ich naturalna cecha. Należy więc pamiętać, aby przed użyciem dokładnie i starannie je wymieszać. Dopiero wówczas uzyskują gęstą i jednolitą konsystencję.

W przypadku farby Ambiente Chalky Colors nie jest inaczej. Powiedziałabym nawet, że w przypadku farb marki Renesans rozwarstwianie jest dość specyficzne i nieco większe. Nie oznacza to oczywiście, że farba jest wadliwa. Bardzo silnie skoncentrowany pigment osiada na spodzie, dlatego wymaga wstrząśnięcia i bardzo starannego wymieszania. Rozwarstwianie to, w żaden sposób nie wpływa na jakość, czy wadliwość farb. Farba Ambiente Chalky Colors, po odpowiednim wymieszaniu, uzyskuje jednolitą, gęstą konsystencję. Farba ta ma też dużo większy „poślizg”, niż niektóre konkurencyjne farby, przez co nakłada się ją dużo łatwiej. Konsystencja farby, po wymieszaniu, pozwala nie tylko uzyskać jednolitą, gładką fakturę na powierzchni dekorowanego przedmiotu, ale też dzięki odpowiedniej pracy z pędzlem, pozwala uzyskać strukturę imitującą drewno. Jest to dla mnie dużym walorem, gdyż oprócz zabawy kolorem, uwielbiam „bawić się” strukturą.

Aktualizacja 2017

Z uwagi na prośbę ze strony klientów producent dopracował formułę tak, by farba nie straciła swoich właściwości, a jednocześnie mniej się rozwarstwiała. Dziś to bardzo kremowa konsystencja, która nie wymaga już ciągłego mieszania tak jak w przypadku innych farb kredowych! Jest to jej dodatkowym walorem. 

 

Konsystencja kredowych farb Ambinete Chalky Colors Renesans

 

Wydajność

Wydajność farb Ambiente Chalky Colors jest rzeczywiście duża. Producent podaje, że 1 litr, w zależności od ilości położonych warstw wystarczy na pokrycie powierzchni od 8 do 13 m2. Jeśli więc faktura naszych mebli ma być gładka, bez jakichkolwiek drewnianych imitacji, farba zdecydowanie umożliwi nam pomalowanie większej powierzchni. Wypracowanie odpowiedniej struktury zużyje nam jej już nieco więcej. Wpływ też na jej zużycie będą miały niewątpliwie narzędzia wykorzystywane do malowania – wałki, pędzle, gąbki oraz nasze własne umiejętności. Warto więc samemu czynić różne notatki w tym zakresie, by określić własną wydajność farb. Może się okazać, że przy sprawnym jej użytkowaniu, jest nawet nieco większa.

Wydajność kredowych farb Ambiente Chalky Colors Renesans

 

Kolorystyka

Farb z efektem kredowym Ambiente Chalky Colors by Renesans, póki co, obejmują gamę 28 kolorów. Sprzedawane są w plastikowych słoiczkach o pojemności 250 ml. Producent zapewniał mnie, że planuje też wprowadzić na rynek farby w słoiczkach o mniejszej pojemności. Będzie to dla mnie, a być może i dla Ciebie, doskonałe rozwiązanie w przypadku kolorów rzadziej używanych.

Prezentowany poniżej próbnik kolorów jest próbnikiem poglądowym. Musimy pamiętać, że każde urządzenie multimedialne (komputer, smartfon, telefon) może prezentować nieco różniące się odcienie poszczególnych barw. Również kolorystyka farb w słoiczku, z uwagi na właściwości farby (naturalne rozwarstwianie), nie oddaje nam do końca rzeczywistego koloru.

Kolory farb kredowych Ambiente Chalky Colors Renesans

 

Warto więc przed ich użyciem wykonać sobie własny próbnik z „żywych” farb. Zauważycie, już w trakcie mieszania, że początkowo intensywny kolor zaczyna zmieniać swoją barwę. Robi się matowy. Kolorystykę farb zobaczycie i docenicie dopiero po całkowitym ich wyschnięciu :).

Wzornik kolorów kredowych farb Ambiente CHalky Colors Renesnas


Produkty uzupełniające

Dużym walorem całej linii Ambiente Chalky Colors są produkty uzupełniające. Niewątpliwie należą do nich produkty, które w przypadku innych marek, są rzadziej spotykane:

IMPREGNAT-BLOCKER, który zapobiega przebarwieniom, odcina „stare życie” dekorowanego przedmiotu od nowego.

PRIMERS - PODKŁAD ZWIĄZUJĄCY , który w przypadku powierzchni śliskich, takich jak laminat, istniejąca warstwa farby, szkło lub cynk wzmacnia przyczepność farb na tych powierzchniach.

WOSKI KREMOWE na bazie wody, zabezpieczające dekorowaną powierzchnię przed wilgocią i zarysowaniami. Występuje w pięciu kolorach: - bezbarwny, - biały, - bursztynowy, - czerwony - czarny

WERNIKSY (LAKIERY) oraz cała gama produktów marki RENSANS, która świetnie uzupełnia linię farb Ambiente Chalky Colors.

 

Jeśli sięgniesz po te farby, napisz o własnych doświadczeniach w komentarzu pod postem. Czekam na Twoją opinię! 

 

Komentarze do wpisu (4)

18 lipca 2016

Dziękuję za ten wpis. Dzięki niemu skusiłam się na farby. Rzeczywiście są super i mają dobrą cenę. Póki co jestem w nich zakochana. Mam jeszcze problem z nakładaniem wosku, więc będę wdzięczna za dodatkowe informacje na ich temat. Nowy produkt i trudno jest znaleźć o nich jakąś ciekawą opinię. Czekam więc Pani Ilono na kolejny wpis. Pozdrawiam.

1 sierpnia 2016

mam pytanie odnosnie 5 obrazka pod akapitem "wydajność" jaki to kolor? bo mi sie podoba a na str www na obrazkach slabo widac kolory. on bardziej taki szary chyba co nie?

31 sierpnia 2016

To jest kolor Paris 5. Też go wybrałam. W zależności od światła, wpada w szarość. Na zdjęciu niżej widać go też na trzecim próbniku od prawej.

4 stycznia 2017

no to mnie przekonały farby....super są z tego co widzę:)

JESTEŚMY TUTAJ

 

POLECANE ARTYKUŁY
DESIGN TEAM CRAFTART
BIULETYN CraftART
Nie wiesz jak używać mediów plastycznych? Chcesz poznać sposoby ich wykorzystania? Nie chcesz przegapić bezpłatnych szkoleń i pokazów? Zostaw swój adres email i zapisz się do naszej kreatywnej kopalni wiedzy. Zadbamy o Twój rozwój i radość tworzenia!
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl