MEDIOLOGIA DECOUPAGE SCRAPBOOKING MIXED MEDIA  HOME DECOR  STYLIZACJA MEBLI ♦ RYSUNEK I MALARSTWO  DLA DZIECI  WYDARZENIA

Propic Marker - jakie są nowe markery marki Renesans? Warte grzechu! 1
Propic Marker - jakie są nowe markery marki Renesans? Warte grzechu!

Zestaw, który otrzymałem do przetestowania stanowi 20 (z 90 kolorów dostępnych w sprzedaży markerów Propic) markerów dwustronnych oraz marker – blender zapakowane w materiałowy, wygodny futerał z logotypem marki. Warto zaznaczyć, że zawiera on losowy zestaw odcieni barw podstawowych i pochodnych pierwszego stopnia. Stanowi to bardzo dobrą podstawę, pod budowanie w późniejszym czasie własnej palety barw, w której chcielibyśmy pracować.

 


Cena takiego zestawu Propic Marker to około 155 – 180 zł. Markery można oczywiście zakupić pojedynczo. Cena za sztukę to od 7,30 zł do 8,30 zł, co stanowi konkurencję dla innych tego typu produktów dostępnych na polskim rynku. 

 

Zestaw markerów Propic Renesans 20 kolorów craftart_com_pl


Każdy marker posiada z obydwu stron znacznik kolorystyczny oraz symbol numeryczny swojego koloru.  Ponadto na środku ma naklejkę z kolejnym oznaczeniem barwy. Osobom lubiącym oznaczenia numeryczne może przeszkadzać fakt, że symbol numeryczny po obu końcach markera łatwo się ściera. Nie jest to jednak wielką przeszkodą do właściwej pracy.

 

Marker Propic Renesans Craftart Poznań

 

Markery Propic Renesans CraftART Poznań

Jako markery na bazie alkoholu, PROPIC posiadają funkcjonalne, szczelne zamknięcia z obydwu stron oraz, standardowo końcówkę skośno ściętą oraz znacznie chudszą stożkowatą, przydatną do tworzenia detali. Prostokątna, nieco zaokrąglona przy krawędziach budowa narzędzia sprawia, że dobrze trzyma i dość naturalnie trzyma się w dłoni.

 

Markery Propic Renesans CraftART Poznań

 

Marker Propic Renesans CraftART Poznań

Pierwsze koty za płoty

Test Proporców postanowiłem podzielić na  kilka części.

I. Próbkowanie i mieszanie barw
II. Rysunek etapowy z wyobraźni
III. Szybki rysunek wzorowany
IV. Rysunek szczegółowy na małym formacie

 
Pierwsze trzy etapy testu wykonałem na  papierze brystolowym białym o gramaturze 250g/m2 i wysokiej gładkości, zaś etap czwarty został opracowany na papierze o gramaturze 150g/m2 i stosunkowo dużej szorstkości, miękkości i chłonności.
 

Próbkowanie i mieszanie barw

Każdy z dwudziestu markerów został sprawdzony pod względem krycia papieru, tonowania i mieszania wzajemnego oraz z dostępną w zestawie szarością.

Powstałe plamy koloru są wyraźne, lecz po nałożeniu kolejnej warstwy stopniowo ulegają przyciemnieniu, co dobrze świadczy o jakości pigmentu. Możliwe będą swobodne walorowanie formy czy tworzenie choćby półcieni. Poszczególne barwy dobrze reagują  także z sobą nawzajem, dając intensywne malarskie efekty, choć oczywiście będą się one różnić nasyceniem zależnie od użytych barw.

Marker Propic Renesans gama kolorów

 

Marker Propic Renesans gama kolorów

Łączenie i tworzenie nowych kolorów 

Marker Propic Renesans gama kolorów

 

Łączenie i tworzenie kolorów z szarością

Markery Propic Renesans gama kolorów


Rysunek etapowy z wyobraźni

Nie myślałem szczególnie nad tematem, czy sposobem nakładania barw. Założyłem, że wykorzystam markery do tego, co najpierw szkicowo pojawi mi się pod postacią ołówka. Wiedziałem, że jeśli zdecyduję się na twarz, nie będę miał dużego pola manewru jeśli chodzi
o rysunek realistyczny, bowiem ze względu na dobór barw w palecie, oraz ich nasycenie nadawane przez samo narzędzie, musiałem się liczyć z brakiem gamy barw powszechnie uznawanych za nadające się do malowania skóry. Pomimo to, zdecydowałem się na próbny rysunek damskiej twarzy i zarysu jej ubioru.

Kierując się zasadą malowania markerami od najjaśniejszego odcienia, wybrałem jako pierwszy róż do nakreślenia ogólnego motywu na wcześniej wykonanym szkicu.

     

W następnym etapie zdecydowałem się na żółcienie, wiedząc, że nie mogę sobie pozwolić na realizm fotograficzny. Stąd, w dalszej pracy miałem zamiar stosować barwy sąsiadujące ( odcienie zbliżone) by złamać je od czasu do czasu barwami kontrastowymi. Markery, dzięki mocnej ekspozycji barwy świetnie nadają się do wyrazistych rysunków opartych na plamach ostrych.

 


Stąd wynikało stopniowe dodawanie w detalach odcieni błękitu. By nie uzyskać na twarzy zbyt mocnych kontrastowych zderzeń żółcieni i oranżów zastosowałem też blender, co pozwoliło na przejście w stronę malarskości formy.W efekcie końcowym do skontrastowania tejże z nieco kreskówkowym podejściem do zaznaczenia konturów ponownie barwą niebieską. Chcąc pozostawić twarz jako najważniejszy element, postanowiłem nie wykańczać zarówno sukni, tła, jak i włosów oraz róży.Zestaw świetny dla zaczynających pracę z markerami transparentnymi oraz jako uzupełnienie warsztatu. Konkurencyjna cena, wysoka jakość barwników. Kolory dobrze mieszają się  zarówno jako samodzielne tony jak i wzajemnie z innymi barwami. Jestem zaciekawiony jak działają bardziej cieliste barwy dostępne w zestawach, a także pozostałe 70 dostępnych barw. Do poprawy oznaczenie kolorów po obydwu stronach  (może naklejki zamiast nietrwałego nadruku).

Zestaw świetny dla zaczynających pracę z markerami transparentnymi oraz jako uzupełnienie warsztatu. Konkurencyjna cena, wysoka jakość barwników. Kolory dobrze mieszają się  zarówno jako samodzielne tony jak i wzajemnie z innymi barwami. Jestem zaciekawiony jak działają bardziej cieliste barwy dostępne w zestawach, a także pozostałe 70 dostępnych barw. Do poprawy oznaczenie kolorów po obydwu stronach  (może naklejki zamiast nietrwałego nadruku).

 

PODSUMOWANIE
+ -
Konkurencyjna cena

Nieczytelne oznaczenia
na końcówkach 

 

Soczystość i nasycenie barw W zestawie miks barw podstawowych i pochodnych 
ze wszystkich zakresów barwnych
(brak np. dwóch odcieni
jednej temperatury zieleni)

Dobrze się trzyma papieru

 

 

Świetny zestaw na początek

 

 

Proste tonowanie ze względu na wysoką
transparentność pigmentu

 

 

Łatwość mieszania barw

 

 
Blender  

 

Z  czystym sumieniem polecam zestaw zarówno zaczynającym pracę z tym medium, jak i osobom, które już z markerami artystycznymi pracowały.

Za udostępnienie zestawu do prac dziękuję sklepowi internetowemu CraftART oraz producentowi marki Renesans.

Pozostałych etapów testów wypatrujcie w kolejnych postach.

 

Artur „GrafNaStyk” Hejna

https://www.facebook.com/GrafNaStyk/

 

Artur Hejna

 

POLECANE PRODUKTU:

ZESTAW 20 MARKERÓW PROPIC RENESANS

MARKERY PROPIC RENESANS (RÓŻNE KOLORY)

PROPIC BLENDER BEZBARWNY RENESANS

 

Komentarze do wpisu (1)

28 lutego 2017

Świetna recenzja. Chyba się skuszę na zestawik :)

JESTEŚMY TUTAJ

 

POLECANE ARTYKUŁY
DESIGN TEAM CRAFTART
BIULETYN CraftART
Nie wiesz jak używać mediów plastycznych? Chcesz poznać sposoby ich wykorzystania? Nie chcesz przegapić bezpłatnych szkoleń i pokazów? Zostaw swój adres email i zapisz się do naszej kreatywnej kopalni wiedzy. Zadbamy o Twój rozwój i radość tworzenia!
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl